سمپاشی ساس

سمپاشی ساس


سمپاشی ساس :

نام ساس bedbug یا به فارسیِ  خَسَک  است.   ساسها بیشتر بهنگام شب فعالند اما اگر یک هفته از خانه دور باشید، همین که شروع به استراحت کنید یا روی مبل بنشینید از روی دی اکسید دفع شده از بدن شما به سراغتان  خواهند آمد. روشن گذاشتن چراغ‌ها در مورد این خون‌آشام‌های کوچک، مخصوصاً زمانی که گرسنه هستند، چندان تأثیری ندارد.

ساس از راه خونخواری از انسان و دیگر جانداران خون‌گرم تغذیه می‌کند.

دو نوع ساس که از نظر بهداشتی برای انسان اهمیت دارد. ساس معمولی (ساس تختخواب) و ساس گرمسیری (این نوع از ساس ها حتی در مقبره‌ی مصریان باستان که قدمت آنها به ۳۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد نیز پیدا شده‌اند ).  این دو نوع ساس از روی پیش‌سینه یعنی بخش اول سینه از هم تشخیص داده می‌شوند و در حال حاضر شواهدی دال بر انتقال بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت بی یا سی یا انتقال ایدز از طریق گزش ساس در دست نیست.

ویروس‌ها در داخل بدن ساس تکثیر نمی‌شوند و در مدل‌های حیوانی انتقال بیماری‌های ویروسی از طریق گزش ساس ممکن نبوده است .

در محل سکونت انسان مانند منازل، هتل‌ها، خوابگاه‌ها، زندان‌ها، سرباز خانه‌ها، بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و… یافت می‌شود. این انگل‌ها در شکاف دیوار، کف خانه‌ها، اثاثیه، لابلای کارتن‌ها، پشت کاغذ دیواری، کمدها و درهای چوبی و قفسهٔ کتابخانه‌ها مبلمان، تشک‌ها، و پشتی‌ها مخفی می‌شوند.

در شب و نور کم فعال هستند و از میزبان خفته یا نشسته در حال تماشای تلویزیون تغذیه می‌کنند. اگر انسان در دسترس آن‌ها نباشد از سایر حیوانات خونخواری می‌کنند. ساس روی بدن انسان زندگی نمی‌کند بلکه در محلی نزدیک به محل نشستن و خوابیدن انسان زندگی می‌کند. ساس را می‌توان به کمک لکه‌های ناشی از مدفوع آن‌ها تشخیص داد ساس در نزدیکی محل مخفی شدنش مدفوع می‌کند.

ماده بالغ روزی ۲–۳ تخم می‌گذارد؛ که در طول زندگی جمعاً ۲۰۰–۵۰۰ تخم می‌رسد. تخم‌های یک میلی‌متری سفید مروارید شکل‌اند. در مکان‌های یاد شده قرار داده می‌شوند. زمان بازشدن تخم‌ها که معمولاً ۱۰–۹ روز بعد از جنیندار شدن است به درجه حرارت بستگی دارد. ۵ مرحله نمفی وجود دارد؛ که هر مرحله قبل از پوست اندازی به یک وعده خون نیاز دارد تا تبدیل به مرحله بعدی گردد.

مراحل تخم تا بلوغ کامل و تخم‌گذاری مجدد بسته به حرارت محیط بین ۱۹–۷ هفته متغیر است. در حرارت ۲۷ درجه تخم‌ها در کمتر از یک هفته شکفته می‌شوند. در طول سال چند نسل ساس به وجود می‌آید. در دسترس بودن منبع خون در زمان تولید مثل تأثیر می‌گذارد.

ساس‌های بالغ در تابستان یک بار در هفته تغذیه می‌کنند. در ماه‌های سرد تر تغذیه آن‌ها کمتر صورت می‌گیرد. در زمستان چیزی نمی‌خورند و در بهار برای تغذیه ظاهر می‌شوند. خانه‌های مستأجری بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند.

در عملیات سمپاشی مبارزه با تخم حشره مهم تر از کشتن خود حشره است چون این تخمها معمولا در جاهایی پنهان است و در صورتی که سم به آن نفوذ نکند باقی میمانند و یا در صورت عدم استفاده از سموم موثر تخم حشره به سموم مصرفی مقاوم شده و نسل بعدی ساس به سختی از بین میرود.

معمولا چند روش برای مبارزه با حشره ساس استفاده میشود که  به تشخیص کارشناس شرکتهای کنترل آفات و شرایط محیطی بستگی دارد ولی در خوابگاهها بدلیل تردد مکرر افراد سمپاشی میبایست در چند مرحله انجام پذیرد.

کارشناسان گروه سمپاشی یاران سبز قبل اجرای عملیات سمپاشی ساس ضمن سوال و جواب با مشتری مشاوره رایگان داده و روش مبارزه را بنا به تشخیص خود به مشتری توضیح میدهند .

روش تشخیص و گزیدگی ساس :

با بازدید شکاف‌ها و درزها در خانه و دیدن ساس زنده، پوسته، نمف، تخم آن‌ها می‌توان به وجود ساس پی برد. لکه‌های کوچک قهوه‌ای یا سیاه‌روی ملحفه، دیوار و کاغذدیواری نشانه‌ای احتمالی برای وجود ساس است. این لکه‌ها مدفوع ساس و عمدتاً خون اضافی است که ساس از آن تغذیه کرده‌است.

همچنین رد خون روی ملحفه‌ها و در مسیر مخفی‌گاه‌های ساس‌ها نشانه دیگری از وجود ساس است. علاوه بر این می‌توان یک ملحفه سفید پهن کرده و نصفه‌های شب چراغ اتاق را روشن نمود با این روش در صورت وجود حشره راحت‌تر می‌توان آن را دید.

ساس‌ها فقط در هنگام خونخواری به طرف انسان می‌روند و بر خلاف کک‌ها و شپش‌ها مدت زیادی روی انسان باقی نمی‌مانند یعنی بعد از خونخواری محل را ترک می‌کنند. عکس‌العمل گزش ساس‌ها در افراد متفاوت است، بعضی افراد حساسیت نداشته و در برخی افراد گزش ساس دردناک، آزاردهنده و التهاب‌آور است و قادر به خوابیدن نیستند.

زخم‌های محل گزش، از یکدیگر فاصله کمی داشته و دوتا دوتا یا سه‌تا سه‌تا کنار هم ظاهر می‌شوند.

گزیدگی ها معمولاً متعدد و اغلب اوقات به صورت خطی می‌باشند. چند دلیل برای خطی بودن ضایعات وجود دارد:

 1.  اولاً ساس ممکن است در گزش اول قادر به مکیدن میزان کافی خون نباشد بنابراین میزان کمی جابجا شده و شخص را در محلی نزدیک به محل گزش اولیه می‌گزد.
 2. ثانیا : اندامی که با سطح تشک یا تخت تماس دارد ممکن است توسط چندین ساس در یک زمان گزیده شود (بنابراین چندین محل گزش به صورت خطی در محل تماس عضو با تشک ایجاد می‌گردد) به خاطر داشته باشید که تنهایک نفر از هر چهار نفر (۲۵٪ افراد) به گزش ساس حساس هستند تنها نصف افراد بالای ۶۰ سال به گزش ساس حساس هستند خارش ناشی از گزش ساس‌ها به درمان‌های علامتی پاسخ می‌دهد. (کالامین جهت خارش یا استروئید ضعیف جهت کنترل التهاب)

در صورت عفونت محل گزش یا واکنش حساسیتی شدید به گزش حشره باید به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کرد.

معمولا روشهای مکانیکی پیشنهاد شده در سایتها و اینترنت مانند سشوار , بخارشور , جارو کشیدن و ….. بدلیل از بین نبردن تخم حشره موثر نبودهو فقط تعداد آن را کاهش میدهد.

متاسفانه گاهی برخی از همکاران ما با استفاده از کلماتی مانند سموم آلمانی , فرانسوی و یا ارگانیک سعی در فریب مشتری دارند باید توجه داشته باشید در روش سمپاشی مایع فقط سموم ترکیبی و آن هم توسط کارشناس شرکت و نه بصورت کارخانه ای بر تخم ساس موثر بوده و در حال حاضر در ایران سم مایع بخصوصی جهت مبارزه با این حشره موجود نمیباشد.

 

سمپاشی ساس ، حرفه ای و تضمینی

به نظر شما آیا ممکن است بتوانید خودتان ساس ها را از بین ببرید؟ خلاص شدن از دست ساس ها کار دشواری است. علت این است که این حشرات به خوبی پنهان می شوند. ساس ها به سرعت تکثیر پیدا می کنند. زمانی که ساس ها در تخم هستند، سمپاشی ساس در اکثر مواقع بی اثر خواهد بود. مخصوصا زمانی که خودتان سمپاشی را انجام بدهید.

درواقع برای کشتن ساس ها دو راه کلی دارید. یکی این که خودتان این کار را انجام دهید و راه دوم این است که این کار را به یک تیم حرفه ای واگذار کنید. اگر خودتان این کار را انجام دهید ممکن است خیلی وقت گیر باشد و گاهی هم با شکست مواجه شود.

برخی اوقات هم ساس ها برای مدتی از بین می روند ولی دوباره به منزل شما باز می گردند. پیشنهاد می شود در صورتی که می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید این مقاله را حتما مطالعه کنید.

اگر مشکل شما حشراتی موذی از قبیل سوسک یا موش است نیز می توانید دیگر مقالات موجود در این وبسایت را مشاهده کنید. اطلاعات بسیار مفیدی درباره سمپاشی این موجودات در وبسایت ما وجود دارد. کارشناسان ما نتیجه سالها تجربه خود را به راحتی در اختیار شما قرار می دهند.

سمپاشی ساس تختخوابی کار پیچیده ای است. احتمال موفقیت شما در سمپاشی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

 • ساس ها تا چه حدی در خانه شما تکثیر و گسترش یافته اند.
 • چالش هایی که به مکان زندگی شما بستگی دارد. مثلا کثیفی، همسایه ای که با همین مشکل مواجه است، توانایی همکاری همسایگان برای سمپاشی

سمپاشی ساس تختخوابی

موفقیت در کنترل کامل ممکن است بین 2 هفته تا 3 ماه طول بکشد. هر همسایه ای باید نقش خود را در سمپاشی ساس ایفا کند و همکاری کند.

قبل از این که شروع به سمپاشی کنیم، ابتدا باید تمام مراحل را در یک تقویم بنویسیم. مراحل زیر برای شروع کردن سمپاشی به شما کمک می کنند:

 1. مشخص کردن مشکل
 2. انتخاب یک استراتژی
 3. جلوگیری از گسترش ساس ها
 4. آماده شدن برای سمپاشی
 5. کشتن ساس های تختخوابی
 6. ارزیابی و جلوگیری از بازگشت ساس ها

سمپاشی ساس

کشتن حشرات و سمپاشی ساس تختخوابی

قبل از این که شروع به سمپاشی ساس تختخوابی کنیم ابتدا مطمئن می شویم که تمام روش ها ایمن، موثر و قانونی هستند. قبل از انتخاب روش سعی می کنیم روشهای غیر شیمیایی را برای سمپاشی ساس درنظر بگیریم. بعضی از این روش ها نسبت به بقیه مفیدتر هستند. به عنوان مثال گاهی اوقات به جای سمپاشی از گرمادهی استفاده می کنیم. این روش به این صورت است که لباس ها و دیگر اشیاء به وسیله خشک شویی در دمای بسیار بالایی قرار داده می شوند. پس از انجام این کار و قرار گرفتن در دمای مناسب ساس ها خواهند کشته می شوند.

یک روش دیگر هم با سرد کردن انجام می شود که مشابه با روش گرمادهی است. علاوه بر این از تمیزکننده های بخاری هم استفاده می شود تا در گوشه کنار دیوار ها و سوراخ ها استفاده شود. به این ترتیب ساس های پنهان شده کشته می شوند.

مشخص کردن مشکل

شرکت سمپاشی یاران سبز ابتدا مکان هایی که ساس ها در آن گسترش یافته اند را مشخص می کند. سپس به محل های نزدیک در اطراف منطقه می رویم تا بفهمیم تا چه حدی این تکثیر گسترش یافته است. پس از انجام این کار تشخیص می دهیم که دقیقا چه نوع ساس وجود دارد. به این ترتیب از نوع سم مناسب برای سمپاشی  استفاده می کنیم.

برای این که تشخیص دهیم دقیقا چه نوع ساس وجود دارد، ابتدا یک نمونه برداری انجام می دهیم. این نمونه به یک متخصص در زمینه حشره شناسی نشان داده می شود. متخصصان حشره شناسی در زمینه کنترل حشرات آموزش های لازم را دیده اند و مکان زندگی شما را می شناسند. به این ترتیب برای مرحله سمپاشی ساس آماده می شویم.

انتخاب یک استراتژی

در شرکت سمپاشی یاران سبز با استفاده از تقویم مراحل مختلف سمپاشی ساس تختخوابی مشخص می شود. در ادامه مراحل سمپاشی ساس را معرفی می کنیم. ابتدا برنامه ریزی می کنیم تا تمام مراحل سمپاشی ساس تختخوابی را انجام دهیم. از نظارت بلند مدت استفاده می کنیم تا مطمئن شویم تمام ساس ها از بین رفته باشند.

جلوگیری از گسترش ساس ها

هر چیزی که از اتاق شما خارج می شود در درون کیسه های پلاستیکی قرار می گیرد. سمپاشی روی این اشیا انجام می شود. اشیائی که انجام سمپاشی ساس روی آن ها امکان پذیر نیست، در درون کیسه هایی قرار میگیرد و زمان معینی طی می شود. به این ترتیب بعد از گذشتن زمان معینی تمام ساس ها خواهند مرد.

هر بار که از جاروبرقی استفاده می شود، محل ذخیره آن خالی خواهد شد و درون پلاستیک قرار میگیرد. اگر خودتان قادر به انجام سمپاشی ساس نیستید و انواع مختلف سم ها را نمی شناسید، به شما پیشنهاد می کنیم از یک شرکت سمپاشی  کمک بگیرید.

سمپاشی ساس

آماده شدن برای سمپاشی 

قبل از این که به سمپاشی ساس تختخوابی اقدام کنید، بهتر است ابتدا این کارهای آمادگی را انجام دهید. سپس با یک شرکت سمپاشی ساس تختخوابی تماس بگیرید تا این کار را به درستی برای شما انجام دهند. انجام دادن سمپاشی ساس توسط خودتان خیلی وقتگیر است. در بسیاری مواقع این کار با شکست مواجه می شود و ساس ها به منزل شما بازخواهند گشت. بنابرین استخدام یک فرد حرفه ای برای انجام سمپاشی ساس تختخوابی یک کار مقرون به صرفه و تضمینی است.

ارزیابی و جلوگیری از بازگشت بعد از سمپاشی 

تخت خواب ها بررسی می شوند که در آن ها هیچ ساسی وجود نداشته باشد. این کار بعد از سمپاشی ساس تختخوابی  هر 7 روز یک بار انجام می شود. زیرا ممکن است هنوز هم تخم های این ساس ها بعد از سمپاشی ساس وجود داشته باشند. شرکت سمپاشی یاران سبز دارای خدمات پس از فروش است و درصورتی که بعد از سمپاشی، ساس ها به منزل شما بازگشتند، بدون هزینه این مشکل را برای شما برطرف می کند. می توانید انجام سمپاشی برای حشرات خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید.

 

چرا باید سمپاشی ساس تختخوابی را انجام دهید

ساس های تختخوابی موجوداتی کوچک و قهوه ای هستند که زندگی شان به خون دیگر موجودات بستگی دارد. ساس های بالغ بدن های کشیده ای دارند و به اندازه یک تخم سیب هستند. بعد از این که از خون شما تغذیه می کنند بدنشان قرمز رنگ و کشیده می شود. ساس ها پرواز نمی کنند اما می توانند به سرعت روی زمین حرکت کنند و درون دیوارها و تخت ها پنهان شوند. ساس های ماده می توانند هزاران تخم را حمل کنند.

علاوه بر این که این حشرات بسیار تنفر انگیز هستند، اما از نظر بهداشتی نیز بسیار خطرناک اند. بعد از این که از خون شما تغذیه می کنند موادی را به داخل بدن شما تزریق می کنند. این مواد باعث خوارش و بیماری های پوستی خواهد شد. امکان انتقال هپاتیت B به وسیله ساس ها وجود دارد. از عوارض گزش ساس میتوان به کم خونی ، تپش قلب و افسردگی هم اشاره کرد.

هیچ شکی وجود ندارد که شما نمی توانید تخت خودتان را با ساس ها تقسیم کنید. بنابراین اگر دوست دارید که هر چه سریعتر از شر ساس ها خلاص شوید حتما از متخصصان سمپاشی مشاوره بگیرید.

ساس ها چه زمانی شما را گاز می گیرند

ساس های تختخوابی عموما در شب ها شما را نیش می زنند. اکثرا زمانی شما را نیش می گیرند که خواب باشید. زیرا در هنگام خواب متوجه نیش ساس ها نخواهید شد و آن ها بعد از نیش زدن ایمن خواهند بود. سمپاشی یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از این مسئله است. ساس ها بین 3 تا 10 دقیقه از خون شما تغذیه می کنند و به صورتی که متوجه نشوید شما را ترک می کنند.

شرکت سمپاشی یاران سبز با متخصصین مجرب در زمینه ساس ها به سرعت این حشرات را از منزل شما بیرون می کند. شما می توانید برای جلوگیری از تکثیر یا نفوذ ساس ها به تختخواب و منزل خود از روش سمپاشی ساس استفاده کنید. سمپاشی ساس تختخوابی هیچ آسیبی به اشیا شما نخواهد زد و نیازی به نگرانی نخواهید داشت. البته این مسئله در زمانی که خودتان سمپاشی را انجام دهید درست نخواهد بود.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
  خروج از نسخه موبایل