سمپاشی مار

سمپاشی مار


سمپاشی مار و از بین بردن مار

مار ها چه شکلی هستند؟

سمپاشی مار را با گروه سمپاشی یاران سبز انجام دهید.

بسته به نوع گونه های مختلف مارها بسیار زیاد است. آنها دارای پا و پلک نیستند. طول مارها از 10 سانتی متر تا چند متر طول دارند. رنگ مار ها میتواند سبز ، قرمز ، زرد ، مایل به سیاه و یا قهواه ای تیره نیز میباشد.

اگرچه بسیاری از مردم از آنها میترسند اما بخش مهمی از اکو سیستم زندگی ما هستند.

مار ها جز خزندگان بوده و مانند بقیه خزندگان بسیار خونسرد هستند. خونسرد به این معنا که آنها قادر به تولید گرما در بدن خود نیستند. به همین دلیل آنها در همه نقاط جهان به غیر از قطب جنوب یافت می شوند.

بر اساس شواهد علمی، مارها گونه های تکامل یافته ای از مارمولک ها هستند.

جالب است بدانید که هفتاد درصد مارها تخمگذار بوده و مابقی یعنی 30 درصد مانند پستانداران بچه زا هستند.

برخی از انواع مارها عبارتند از:

مار بوا، افعی، کبری، پایتون سبز درختی و …، مارها در کنار خطرات احتمالی که برای انسان فراهم می کنند؛ می توانند جانداران مفیدی نیز باشند چرا که با .خوردن جوندگان آنها را از محیط زندگی انسان دور می کنند

گروه سمپاشی یاران سبز برای شما سمپاشی مار را هم انجام میدهد.

چگونه میتوان مار ها را پیدا کرد؟

درختان غنی در شکار های کوچک مانند جوندگان و پرندگان مارها را جذب می کنند. علاوه بر این چمن های انبوه و هیزم و چوب در کنار هم پناهگاه خوبی برای آنها است.

خانه هایی که در آن موش وجود دارد ممکن است با وجود یک مار حل شود. این خزندگان ترسناک ممکن است از طریق سوراخ ها و شکاف ها باز ، در و پنجره ها ، پایه ها و … وارد ساختمان ها شوند و به ساختمان ها دسترسی داشته باشند. در آب و هوای گرمتر مارها برای فرار از گرما به سایبان ها میروند.

کودکان و حیوانات خانگی را از محیط اطراف مارها دور کنید

از آنجا که مارها و حرکاتشان غیر قابل پیش بینی بوده و کودکان و سایر حیوانات خانگی به دلیل عدم آگاهی می توانند بیشتر باعث تحریک آنها شوند لذا این دسته نسبت به افراد بالغ در معرض خطر بیشتری هستند

اگر به موردی مشکوک بودید، مخصوصا زمانیکه سرخی، ورم یا کبودی در حیوانات خانگی خود مشاهده نمودید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا خطر مرگ و آسیب های جدی را از بین ببرید

اگر از غیرسمی بودن یک مار اطمینان دارید، درب خانه را باز کرده و با جارو آن را به بیرون از خانه هدایت کنید. ما را به بیرون هل ندهید فقط به آرامی به بیرون هدایت کنید

حرکت مار را محدود نمائید

برای این کار می توانید یک پتو روی مار بیاندازید. در این صورت اگر مار قبلا مضطرب بوده باشد؛ قادر به دیدن شما نبوده و در نتیجه به سرعت آرام خواهد شد چرا که احساس خطر کمتری خواهد نمود. بعد از انداختن پتو بر روی مار اجسام سنگینی در گوشه های آن قرار دهید تا از حرکت و خزش مار به اطراف .جلوگیری نمایید.در اینصورت شما جهت رفع مشکل فرصت کافی خواهید داشت

اگر به هر دلیلی مجبور به تماس با مار شدید حتما دستکش ساق بلند و محکم بپوشید. بهترین مکان برای در دست گرفتن یک مار مستقیما زیر شکم آن نزدیک دمش است. قسمت زیرین بدن مار را سفت ولی نه خیلی محکم در دست نگه دارید. حتی اجازه دهید که کمی روی دستتان بخزد تا احساس راحتی بیشتری بکند. سپس آن .را برداشته و در طبیعت رها کنید

مار را تنها بگذارید

اگر می دانید که مار بعنوان مثال در میان لباسها یا اتاق تاریکی پنهان شده ولی جای آن را نمی دانید سعی نکنید که آن را بگیرید. سریعا اعضای خانواده را از محیط دور کنید چرا که مار را ندیده و از سمی یا غیر سمی بودن آن اطلاعی ندارید

هرگز مستقیما (با بیل،چوب و غیره) اقدام به کشتن مارها ننمایید. بدترین نوع مار گزیدگی زمانی اتفاق می افتد که انسان ها می خواهند مارهای سمی را بکشند.

مارها جاهای خنک و تاریک را دوست دارند

تمامی درزها و شکاف هایی که ممکن است راه ورود مارها به خانه شما، یا محل پنهان شدن آن باشد را به خوبی مسدود نمایید. مارها هم چنین می توانند از طریق پنجره ها و درب ها وارد شوند، پس از بسته بودن ورودی ها نیز اطمینان حاصل کنید

تشخیص دهید که چرا مارها وارد خانه شما می شوند. اگر پرنده یا جوندگانی در حیاط خانه خود دارید توجه مارها را جلب خواهید نمود. هم چنین موش ها و موش های صحرایی را از خانه خود دور کنید چرا که مارها عاشق این جوندگان هستند.

رها کردن غذای حیوانات خانگی تان در حیاط باعث جلب توجه موش ها و در نتیجه جلب توجه مارها می شود. پس زمانیکه آنها غذا نمی خورند، باقی مانده های مواد غذایی را پوشانده یا به داخل منزل بیاورید.

 

سمپاشی رتیل :

 امروزه با توسعه بافت مسکونی روستا و رواج شدید ویلاسازی و ساخت‌وساز در باغ‌ها و اماکن کوهستانی ، احتمال حضور انواع حشرات و بندپایان و جانوران موذی مانند انواع رتیل‌ها و مار و عقرب در خانه‌ها و یا کمپهای ساختمانی در این مناظق زیاد شده است و لازم است در این زمینه دقت کافی و پیشگیری‌های لازم به عمل آید.

کارشناسان گروه کنترل آفات یاران سبز این نوع هشدارها و تحقیقات به صورت دقیق‌تر و متنوع‌تر (مانند موضوعات مربوط به انواع مارهای سمی) تدوین و ارایه کرده اند.

رده عنکبوتیان ( Arachnid ) شامل عنکبوت‌ها، رتیل‌ها، عقرب‌ها و … است. عنکبوت‌ها  در کنترل بیولوژیکی و تعادل جمعیت حشرات و دفع آفات نباتی نقش ویژه‌ای بازی می‌کنند و خود غذای پرندگان، زنبورها و بسیاری از موجودات دیگر می‌باشند. عنکبوت‌ها بر خلاف حشرات که شش پا دارند دارای هشت پا هستند.

بدن عنکبوت‌ها از دو قسمت سر و سینه تشکیل شده‌است و برخلاف حشرات فاقد بخش میانی سینه است. عنکبوت‌ها شاخک ندارند و در جلو سر دوجفت  زائده به نام‌های کلیسر و پدی‌پالپ قرار گرفته است.

زائده بزرگتر برای گرفتن شکار به‌کار می‌رود و به یک پنجه ختم می‌شود که در آن یک تیغه تیز وجود دارد که با آن ابتدا شکار را زخمی و سریعا سم را در این زخم می‌ریزد. تیغه‌ها دارای سوراخ بسیار ظریفی هستند که به کیسه سم ارتباط دارد.. تقریبا تمامی عنکبوت‌ها دارای سم هستند و شیوه یکسانی برای سمی کردن شکار بکار می‌برند.

رتیل نام عمومی خانواده‌ای از عنکبوت‌هاست که بیشتر در مناطق گرمسیر و بیابانی یافت می‌شوند. تمامی  رتیلها شکارچی هستند و بیشتر با استفاده از کمین به شکار می‌پردازند. بزرگ‌ترین گونه رتیل‌ها می‌توانند موش‌ها و حتی پرنده های کوچک را شکار کنند.

رتیل‌ موجوداتی با جثه نه چندان بزرگ ولی با آرواره‌های قوی هستند که آنها را قادر می‌کند، طعمه‌های هم اندازه خودشان را به راحتی کشته و بخورند.‌ رتیل‌ها نیز مانند سایر عنکبوتیان دارای ۴ جفت پا هستند که آنها را قادر می‌کند با سرعت  زیاد بدوند.

عقرب نام عربی بندپايانی است که در زبان فارسی امروزی به آن کژدم گفته میشود و یکی از گونه‌های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می‌باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. عقرب‌ها شب‌ رو بوده  و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند.

این جانوران چنگال‌های خارداری دارند که در واقع قسمتی از دهان آن‌ها محسوب می‌شود . آن‌ها قادرهستند که مادهٔ سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بزنند.

این جانور بیشتر در شب شکار می‌کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا به‌کار برده و پس از یافتن غذا آن را با چنگال‌هایش می‌گیرد. عقربها اغلب در طول روز در زیر سنگ‌ها یا در حفره‌های به نسبت خنک زیر زمین پنهان می‌شوند .

 

گروه سمپاشی یاران سبز جهت مبارزه با این جانداران خطرناک بصورت مشاوره حضوری راهکارهایی را به مشتریان خود ارائه میکند که برخی از آنها از این قرارند :

 • در ساخت و سازها از مصالح ساختمانی مناسب (بدون خلل و فرج) استفاده شود و در دیوارچینی با سنگ و آجر به ویژه در طبقات زیرین به نحو مناسب بندکشی کرده یا روی آن‌ها به نحو مقتضی (مانند روکش گچ یا سیمان و سنگ)  نماسازی شود.
 • کف فضاها را با موزاییک و سنگ و سرامیک فرش کنید.
 • وسایل درون انبارها را روی میز و داخل قفسه‌ها و کابینت‌ها به نحوی قرار دهید که زیر آن‌ها در دسترس و قابل رویت و بازبینی باشد.
 • از ایجاد فضاهای غیرقابل دسترس در چیدمان وسایل پرهیز گردد.
 • هرازچندگاهی وسایل انبار و خانه را جابجا کرده و پشت و زیر آن‌ها را بازبینی و نظافت کنید.
 • از ریختن و نگهداری مواد غذایی در فضاها و سطوح داخل و پیرامون بنا که حشرات و بندپایانی را که رتیل یا عقرب و مار ها از آنها تغذیه می‌کند پرهیز کنید. وجود هر گونه حشره و بندپای کوچک سبب جذب این موجودات می‌شود.
 • از ریختن مصالح ساختمانی به ویژه خرده سنگ و آجر در نزدیکی بنا پرهیز کنید. این فضاها بهترین جا برای پناه گرفتن و لانه‌سازی این موجودات است.
 • علوفه باغ و باغچه و به ویژه سطوح نزدیک بنا را مرتب چیده و این سطوح را قابل رویت نگه دارید.
 • قبل از خوابیدن محل خواب را بررسی و لباس ها و کفش ها را قبل از پوشیدن کنترل کنید.
 • استفاده از پشه‌بند مخصوصا در ماه‌های خرداد تا شهریور بهترین کاری است که شما را از دست این موجودات در امان نگه می‌دارد.
 • از وارد کردن دست و پا در حفره‌هایی که درون آن‌ها پیدا نیست خودداری کنید.

و در آخر اگر با این حیوان مواجه شدید با کارشناسان شرکت سمپاشی یاران سبز تماس بگیرید که این شرکت سمپاشی تخصص های لازم را برای از بین بردن حیوانات و آفات دارد. شرکت سمپاشی دارای مجوز مهارت های لازم در رابطه با سمپاشی مار و از بین بردن مار کسب کرده و با بهترین کارشناسان آماده ارائه خدمات به شما میباشد. بهترین راه برای از بین بردن مارها و بقیه حیوانات آزار دهنده سمپاشی میباشد.

امتیاز به این مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
  خروج از نسخه موبایل