سمپاشی مگس

سمپاشی مگس


سمپاشی مگس

مگس‌ خانگی از راسته دوبالان با نام علمی(Musca domestica) از بزرگترین گروه‌های حشرات است که در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰۰۰ نوع از آن‌ها وجود دارد. با خرمگس ( مگس اسب ) اشتباه نشود. مگس‌ها دارای دو جفت بال جلویی مشخص بوده و دو جفت بال عقبی آن‌ها تبدیل به بالچه چاقو شکل شده‌است. سمپاشی مگس برای بهداشت محیط بسیار ضروری است.

این حشره پس از آنکه از تخم بیرون آمد نخست به صورت لارو است و سپس در عرض ۱ هفته پر درآورده و به شکل یک مگس در می‌آید. چشم مگس مرکب از هزاران چشم کوچک دیگر است و این چشم‌ها وی را قادر می‌سازد در آن واحد به هر طرف نگاه کند. تعداد چشم‌های ریز او در حدود ۴۰۰۰ چشم است و کلیه آن‌ها به شکل مربع می‌باشد.

از لحاظ پزشکی مگس خانگی به علت سر زدن به مدفوع و ساید مواد غیر بهداشتی و سپس سر زدن به غذای انسان و استفراغ کردن در حین تغذیه و مدفوع کردن بر روی غذا میتوانند بیماری های بسیارزیادی رابه انسان منتقل کند .تقریبا در تمام موارد انتقال به شکل مکانیکی است.
انواع بیماریهای منتقله شامل ویروس فلج اطفال،تراخم،کوکسای،هپاتیت بیماریزا، اسهال باکتریایی،وبا،حصبه،سالمونلا،استرپتوکوک و سل میباشد. مشتریان گروه شرکت سمپاشی یاران سبز اکثرا در محیطهای صنعتی در فصل تابستان از وحود این حشره شکایت دارند .

مگس پرندگان

مگس کبوتر یا همان هیپوبوسید برای میزبان خود کاملاً خاص هستند و 75 درصد از این مگس‌ها پرندگان و کبوترها را مبتلا می‌کنند. برخی از مگس‌های کبوتر، حتی برای گونه خاصی از پرندگان را ترجیح می‌دهند. یک‌گونه از هیپوبوسیدها منحصراً به سراغ پرندگان دریایی میروند و گونه دیگر فقط انگل کبوترها هستند .

مگس کبوتر از جانوراان خون گرم تغذیه می‌کند که اکثر آن‌ها شامل پستانداران، انواع پرندگان (خصوصاً کبوتر) و حتی انسان‌ها می‌شود. هم مگس ماده و هم مگس نر از خون میزبان انرژی موردنیاز خود را تهیه می‌کنند.
این نوع انگل‌ها برای مکیدن خون میزبان خود به بدن او می‌چسبد و بین پرها و یا موهای او پنهان می‌شود. خارهای پاهای خاص این حشره به او کمک می‌کند تا محکم به میزبان خود بچسبد.
این انگل قبل از سن بلوغ بدون بال است . اکثر گونه‌های مختلف این مگس بدون بال هستند و یا زمانی که به میزبان خود می‌چسبند، بال‌های خود را از دست می‌دهند.
مشتریان گروه شرکت سمپاشی یاران سبز اکثرا از ورود این حشره به منزلشان پس از لانه کردن کبوتر در اطراف خانه شکایت دارند .

سمپاشی پشه

سمپاشی پشه

مگس میوه یا مگس سرکه

مگس‌های میوهٔ از نوع وحشی، به رنگ زرد-قهوه‌ای با چشمان قرمز آجری و حلقه‌های سیاه عرضی در سراسر شکم هستند. ماده‌ها نزدیک به ۲٫۵ میلی‌متر طول دارند و نرها کمی کوچک‌تر با پشت تیره‌تر هستند.

نرها به آسانی براساس تفاوت‌های رنگ، از ماده‌ها متمایز می‌شوند؛ مگس سرکه، به بوی تخمیر و سرکه جلب می‌شود و مخمرهای عامل گندیدگی میوه‌ها را با خود بر روی میوه‌های گندیده یا رسیده حمل می‌کند و در آن‌جا کشت می‌دهد تا بستری برای تخم‌ریزی بوجود آید.

مگس‌های کامل و لاروهای آن‌ها، در محیط‌های اسیدی و تخمیری زندگی می‌کنند و در محل تغذیه‌شان معمولاً میکروارگانیسم‌هایی مثل باکتری‌ها و قارچ‌ها نفوذ می‌کند و تکثیر می‌یابد.
مشتریان گروه شرکت سمپاشی یاران سبز بیشتر در کارگاههای قنادی و رستورانها از وجود این حشره شکایت دارند .

مگس میوه

 

برای مبارزه باحشرات پرنده خصوصا در رستورانها و کارگاههای قنادی در مشاوره با کارشناسان گروه سمپاشی یاران سبز استفاده از سموم هورمونی و یا حشره کشهای برقی با تله چسبی پیشنهاد میشوند . در محیطهای صنعتی هم تله های جاذب مگس شیمیایی , سموم هورمونی که بصورت صحیح استفاده شوند و یا حشره کشهای برقی پیشنهاد میگردد .

امتیاز به این مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *